KONZULTACIJE I MJERENJE SASTAVA TIJELA
Mjerenje i analiza sastava tijela – antropometrija
Sastav tijela kao i ukupna masa tijela zapravo čine naši organi, kosti, mišićno i masno tkivo, tjelesne tekućine. Kako bismo saznali te analizirali da li je naš organizam u balansu, osim što prethodno analiziramo vaše prehrambene navike iz dobivenih podataka, odnosno dnevnika prehrane, tako je važno provjeriti i tjelesni sastav te provjeriti da li je naše tijelo u balansu.
Vrlo je važno da bismo bili zdravi, da je naš organizam u balansu
Kako se prilikom izrade jelovnika baziramo na zdravstvenom statusu, željama i ciljevima koji se žele postići, izrađujemo planove prehrane/jelovnike:
Tijekom procjene i mjerenja sastava tijela korisiti se bezbolna, jednostavna te neinvazivna metoda bioimpedancije (bioelektrična impedancija – BIA). Električni je otpor najveći u masnom tkivu, dok je nemasna komponenta provodljivija radi visokog udjela vode. Na temelju različitih formula izračunava se postotak nemasne tjelesne mase i masne komponente, a rezultati mjerenja ovise i o uvjetima samog mjerenj te nam ovoa metoda služi kao izvrstan alat kod ponavljanja mjerenja u dogovorenim vremenskim intervalima tijekom praćenja napretka klijena.
Mjerenje sastava tijela s pojašnjenjem rezultata
-
Kratke konzultacije, 30-45 min
1. Analiza sastava tjelesne mase metodom bioimpedancije obuhvaća
- TT – određivanje tjelesne težine
- Određivanje udjela ukupnog masnog tkiva (potkožnog)
- Određivanje udjela visceralne masnoće
- Određivanje udjela ITM – određivanje indeksa tjelesna mase (BMI)masnoće
- BMR – određivanje potrebnog dnevnog energetskog unosa za zadovoljenje bazalnog metabolizma
2. DODATNO
- Mjerenje obujma struka, bokova i prsa
- Određivanje WHR (Waist to hips ratio) te procjena zdravstvene ugroženosti sukladno dobivenim podacima WHR, BMI, Opseg struka te danas važećim propisima Svjetske zdravstvene organizacije (World Health Organisations)