Zašto je flaširana voda loša za vas?
Jer s vremenom kemikalije iz plastičnih boca iscure u vodu. Kada dospiju u vaš krvotok, ovi opasni toksini povezani su s brojnim zdravstvenim stanjima kao što su oštećenje jetre i bubrega te rak dojke i maternice.
Dakle, zašto je piće iz plastičnih boca loše?
Industriju flaširane vode uglavnom proglašavaju negativnim utjecajima na ljude i okoliš, plastične boce loše za zdravlje, au procesu proizvodnje boca troši se višak energije i resursa1. Dugo je vremena flaširana voda bila dostupna samo u staklenim posudama; ali danas se polietilen tereftalat (PET) naširoko koristi za pakiranje. Polietilen tereftalat je vrsta plastike koja je glatka, prozirna i relativno tanka. Nažalost, polietilen tereftalat se proizvodi samo za jednokratnu upotrebu2, stoga je ponovna uporaba plastičnih boca štetna za vaše zdravlje. Budući da se boce za jednokratnu upotrebu više puta koriste, povećana količina kemikalija i toksina curi iz plastike u vodu. Ovaj proces može dovesti do nakupljanja štetnih tvari kao što je di (2-etilheksil) ftalat (DEHP) u vašem krvotoku, što potencijalno može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Osim toga, ogrebotine i krhotine na mekoj plastici mogu stvoriti povoljne uvjete za razvoj bakterija, a oblik brojnih dizajna boca predstavlja izazov za učinkovito čišćenje
Iako su manje štetne, čak ni boce bez BPA nisu sigurne. Mnogi spojevi korišteni u njihovoj izradi jednako su opasni za ljudsko zdravlje. Osim toga, većina plastičnih boca za vodu izrađena je od plastike poznate kao PET ili polietilen tereftalat. U toplijim danima PET može početi ispuštati otrovne antinomije u vodu.
Možda pijete mikroplastiku u flaširanoj vodi.
No, plastični otrovi nisu jedine opasnosti plastičnih boca s vodom. Mikroplastika – sitne čestice plastike koje se oslobađaju dok se vaša boca postupno raspada – ulazi u vaše tijelo dok pijete.
Možda se čine bezazlene veličine, ali pokazalo se da mikroplastika oštećuje ljudske stanice i može prijeći s majki na njihovu nerođenu djecu. Zabrinjavajuće je da će vas redovita svakodnevna uporaba plastičnih boca za vodu izložiti razinama mikroplastike dovoljno značajnim da uzrokuju štetu.
Vaša voda u plastičnim bocama nije tako čista kao što mislite.
Pristup čistoj, zdravoj vodi jedan je od glavnih razloga zašto ljudi redovito kupuju vodu u plastičnim bocama. Ali nemojte se zavarati. Slike na vašoj flaširanoj vodi mogu dati dojam da potječe iz netaknutog planinskog izvora, međutim, u stvarnosti postoji vrlo mala razlika između većine flaširane vode i one koja dolazi iz vaših općinskih zaliha. A vaše komunalne zalihe podliježu mnogo rigoroznijim i češćim testiranjima prije nego što dospiju u vašu čašu.
U područjima gdje je voda iz slavine sigurna za piće, zdravstveni rizici od vode u plastičnim bocama mogu daleko nadmašiti svaku razliku u čistoći.
Što se jednokratna boca više koristi, to više kemikalija i toksina iscuri iz plastike u vodu. S vremenom se štetne, kancerogene tvari poput BPA i DEHP mogu nakupiti u vašem krvotoku i uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme. Osim toga, ogrebotine i krhotine na mekoj plastici mogu postati leglo bakterija, dok oblik mnogih boca otežava temeljito čišćenje.
Nepravilno skladištenje flaširane vode šteti potrošačima, jer su povišene temperature odgovorne za otpuštanje antimona iz polietilen tereftalat plastike koja se koristi za boce za vodu6. Antimon je regulirani kontaminant koji može uzrokovati mučninu, povraćanje, proljev, pa čak i kronične zdravstvene učinke u pitkoj vodi7. Istraživači su također otkrili da što se voda dulje skladišti u plastičnim bocama, to se veća koncentracija antimona ispira8. Istraživanje Masona, Welcha i Neratka (2018.) ispitalo je dvadeset sedam različitih serija flaširane vode od 11 različitih robnih marki kupljenih na 19 lokacija u devet različitih zemalja, te su analizirane na kontaminaciju mikroplastikom pomoću boje Nile Red, koja se adsorbira na polimerni materijal i fluorescira pod određenim valnim duljinama upadnog svjetla.Nil crveno adsorbira hidrofobne (“vodobojazne”) materijale za koje se razumno ne očekuje da se prirodno nalaze u flaširanoj vodi.Od ukupno 259 analiziranih boca, 93% pokazalo je znakove mikroplastike4.Podaci sugeriraju da kontaminacija barem djelomično dolazi od pakiranja i/ili samog procesa punjenja5.
Smatra se da su plastični polimeri pridonijeli razvoju određenih bolesti. Većini kemikalija koje se koriste u proizvodnji plastike pripisuju se svojstva koja uzrokuju rak i hormonske poremećaje. Osim toga, neki od spojeva koji se koriste u proizvodnji plastike povezani su s različitim štetnim učincima na zdravlje. Bisfenol A i ftalati dva su primjera takvih tvari. Na primjer, obloge koje se koriste u bocama za vodu izrađene su od kemikalije poznate kao bisfenol A, ponekad poznate i kao BPA. Potencijalne zdravstvene posljedice izloženosti BPA na mozak i prostatu fetusa, novorođenčadi i djece izazivaju zabrinutost. Ponašanje djece također može biti pogođeno. Osim toga, ako se ftalatima dopusti da pobjegnu u okoliš, postoji značajan rizik da mogu uzrokovati štetu ekosustavu. Ftalati, klasificirani kao hormonski disruptori, mogu inhibirati proizvodnju androgenih hormona